Ćwiczenia logopedyczne przez zabawę

Ćwiczenia logopedyczne przez zabawę

Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Praktyka czyni mistrza i tym słowom nie sposób zaprzeczyć, szczególnie jeśli mowa o mowie. Współcześnie dzieci coraz częściej mają problemy z prawidłową wymową, a logopedzi stali się niezbędni. I choć milczenie jest podobno złotem, to bez „srebrnej mowy” trudno się efektywnie porozumiewać.

Zabawki logopedyczne

Nie jesteśmy specjalistami od logopedii, ale w swoim arsenale zabawek posiadamy kilka ciekawych pozycji, które mogą ułatwić dzieciom ćwiczenie prawidłowej wymowy. Sama wizyta w gabinecie logopedycznym nie wystarczy. Mali klienci najczęściej dostają także zadania domowe, ale wiadomo jak to bywa z odrabianiem lekcji.... Jedni się do nich przykładają, inni już niekoniecznie. Tymczasem, aby terapia była skuteczna, niezbędna jest regularna pracy - wykonywanie ćwiczeń logopedycznych w domu.

Dobrym sposobem na zachęcenie dzieci do pracy nad prawidłową wymową, po wyjściu z gabinetu logopedy, może być kreatywna a do tego śmieszna zabawa. W końcu nie ma to jak nauka przez zabawę! Na rynku pojawia się coraz więcej interesujących i angażujących gier oraz zabawek edukacyjnych, które pomagają uporać się z nieprawidłową wymową. Jako SferaZabawek proponujemy zapoznać się z ofertą polskiego producenta m.in. gier edukacyjnych – Aleksnader. W tym artykule chcemy przedstawić dwie z nich.

Gra edukacyjna – Głoski do zabawy

Z tej gry mogą korzystać zarówno logopedzi, pedagodzy, terapeuci, ale przede wszystkim rodziny. Jest to idealny pomysł na spędzenie wspólnie wolnego czasu, a przy okazji naukę i ćwiczenie wymowy. Głoski do zabawy kształcą tzw. słuch fonemowy, czyli umiejętność sylabowej analizy i syntezy wyrazów. Ponadto koordynację wzrokowo - słuchowo- ruchową oraz koncentrację słuchową. Są to istotne umiejętności, które mają ogromne znaczenie w nauce czytania i pisania. Ta zabawa edukacyjna jest przeznaczona dla dzieci w weku powyżej 5 lat. Minimalna liczba graczy: 2.

Głoski do zabawy jak w to grać?

Opakowanie zawiera:

 • 55 kart żabek

 • 55 kart ilustracji

 • planszę

 • pionki 5 sztuk

 • kostkę do gry

 • instrukcję

Zabawa zaczyna się od przetasowania kart z żabkami przez prowadzącego grę i rozdania wszystkim graczom tej samej ilość kart z ilustracjami. Kolejno najmłodszy z uczestników odwraca pierwszą z góry kartę „żabkę”. Jego zadanie to przeliczyć zawarte na niej żabki , a następnie dobrać kartę z rysunkiem, którego nazwa ma taką samą liczbę głosek co liczba żabek. Zwycięzcą zostaje osoba, która pozbędzie się wszystkich swoich kart.

Głoski do zabawy rozwijają wyobraźnię, kreatywność, a przede wszystkim pomagają poznawać nowe słowa, uczą rozróżniania głosek i tym samym sprzyjają ćwiczeniu prawidłowej wymowy. Co więcej zabawa edukacyjna od Aleksandra pomaga pielęgnować i zacieśniać rodzinne więzi oraz zapewnia sporą dawkę zabawy.

Gra edukacyjna - sylaby do zabawy

Podobnie jak w przypadku Głosek do zabawy i ta gra ma wszechstronne zastosowanie. W domowym zaciszu świetnie sprawdzi się jako propozycja na kreatywne, wspólne jesienne i zimowe wieczory. Sylaby do zabawy również przeznaczone są dla dzieci powyżej 5 roku życia, minimalna liczba graczy: 2.

Opakowanie zawiera:

 • 55 kart biedronek

 • 55 kart ilustracji

 • planszę

 • pionki 5 sztuk

 • kostkę do gry

 • instrukcję

Zasady gry są niemal identyczne jak w przypadku Głosek do zabawy. Z tą różnicą, że gracze liczą sylaby zamiast głosek. Główne zalety Sylab do zabawy to rozwijanie kreatywności, nauka dzielenia wyrazów na sylaby, a także prawidłowej wymowy słów. Ta zabawka edukacyjna pomaga kształtować umiejętności niezbędne przy nauce czytania i pisania.

Obydwie gry zostały stworzone przez specjalistkę w dziedzinie edukacji i prawidłowej mowy Izabelę Stankiewicz – pedagoga, terapeutkę i logopedę. Gry należą do serii Sowa Mądra Głowa Poleca.

Fot. Pixabay