Ćwiczenia logopedyczne przez zabawę

Ćwiczenia logopedyczne przez zabawę

Ćwiczenia logopedyczne przez zabawę

Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Praktyka czyni mistrza i tym słowom nie sposób zaprzeczyć, szczególnie jeśli mowa o mowie. Współcześnie dzieci coraz częściej mają problemy z prawidłową wymową, a logopedzi stali się niezbędni. I choć milczenie jest złotem, to bez „srebrnej mowy” trudno się efektywnie porozumiewać.

Zabawki logopedyczne

Nie jesteśmy specjalistami od logopedii, ale przetestowaliśmy kilka ciekawych pozycji, które mogą ułatwić dzieciom ćwiczenie prawidłowej wymowy. Sama wizyta w gabinecie logopedycznym nie wystarczy. Mali klienci najczęściej dostają także zadania domowe, ale wiadomo jak to bywa z odrabianiem lekcji....

Jedni się do nich przykładają, inni już niekoniecznie. Tymczasem, aby terapia była skuteczna, niezbędna jest regularna praca - wykonywanie ćwiczeń logopedycznych w domu.

Dobrym sposobem na zachęcenie dzieci do pracy nad prawidłową wymową może być kreatywna a do tego śmieszna zabawa. W końcu nie ma to jak nauka przez zabawę!

Na rynku pojawia się coraz więcej interesujących i angażujących gier oraz zabawek edukacyjnych, które pomagają uporać się z nieprawidłową wymową. Proponujemy zapoznać się z ofertą polskiego producenta gier edukacyjnych – Aleksnader. W tym artykule chcemy przedstawić dwie z nich.

Gra edukacyjna – Głoski do zabawy

Z tej gry mogą korzystać zarówno logopedzi, pedagodzy, terapeuci, ale przede wszystkim rodziny. Jest to idealny pomysł na spędzenie wspólnie wolnego czasu, a przy okazji naukę i ćwiczenie wymowy. Głoski do zabawy kształcą tzw. słuch fonemowy, czyli umiejętność sylabowej analizy i syntezy wyrazów. Ponadto koordynację wzrokowo - słuchowo - ruchową oraz koncentrację słuchową. Są to istotne umiejętności, które mają ogromne znaczenie w nauce czytania i pisania. Ta zabawa edukacyjna jest przeznaczona dla dzieci w weku powyżej 5 lat. Minimalna liczba graczy: 2.

Głoski do zabawy jak w to grać?

Opakowanie zawiera:

 • - 55 kart żabek
 • - 55 kart ilustracji
 • - planszę
 • - pionki 5 sztuk
 • - kostkę do gry
 • - instrukcję

Zabawa zaczyna się od przetasowania kart z żabkami przez prowadzącego grę i rozdania wszystkim graczom tej samej ilość kart z ilustracjami. Kolejno, najmłodszy z uczestników odwraca pierwszą z góry kartę „żabkę”. Jego zadanie to przeliczyć zawarte na niej żabki , a następnie dobrać kartę z rysunkiem, którego nazwa ma taką samą liczbę głosek co liczba żabek. Zwycięzcą zostaje osoba, która pozbędzie się wszystkich swoich kart.

Głoski do zabawy rozwijają wyobraźnię, kreatywność, a przede wszystkim pomagają poznawać nowe słowa, uczą rozróżniania głosek i tym samym sprzyjają ćwiczeniu prawidłowej wymowy. Co więcej zabawa edukacyjna od Aleksandra pomaga pielęgnować i zacieśniać rodzinne więzi oraz zapewnia sporą dawkę zabawy.

Gra edukacyjna - sylaby do zabawy

Podobnie jak w przypadku Głosek do zabawy i ta gra ma wszechstronne zastosowanie. W domowym zaciszu świetnie sprawdzi się jako propozycja na kreatywne, wspólne jesienne i zimowe wieczory. Sylaby do zabawy również przeznaczone są dla dzieci powyżej 5 roku życia, minimalna liczba graczy: 2.

Opakowanie zawiera:

 • - 55 kart biedronek
 • - 55 kart ilustracji
 • - planszę
 • - pionki 5 sztuk
 • - kostkę do gry
 • - instrukcję

Zasady gry są niemal identyczne jak w przypadku Głosek do zabawy. Z tą różnicą, że gracze liczą sylaby zamiast głosek. Główne zalety Sylab do zabawy to rozwijanie kreatywności, nauka dzielenia wyrazów na sylaby, a także prawidłowej wymowy słów. Ta zabawka edukacyjna pomaga kształtować umiejętności niezbędne przy nauce czytania i pisania.

Obydwie gry zostały stworzone przez specjalistkę w dziedzinie edukacji i prawidłowej mowy Izabelę Stankiewicz – pedagoga, terapeutkę i logopedę. Gry należą do serii Sowa Mądra Głowa Poleca.