Gdy nie możesz dać dziecku czworonożnego przyjaciela

Gdy nie możesz dać dziecku czworonożnego przyjaciela

Psy i koty odgrywają ogromną rolę w rozwoju dzieci. Te relacje mają wiele zalet, które wpływają głównie na budowanie inteligencji emocjonalnej. Posiadanie czworonoga jednak nie zawsze jest możliwe. Powodów jest wiele, w tym również tych zdrowotnych. Mimo wszystko niemal każdy maluch marzy o futrzastym przyjacielu, z którym będzie mógł szaleć, przytulać się do niego i który stanie w jego obronie. Jak zatem wyperswadować dziecku posiadanie pas, kota, czy też innego zwierzaka, gdy naprawdę nie możesz się na to zgodzić? 

Zalety posiadania psa i/lub kota

Zacznijmy jednak od zalet. Podobno dom bez kota to głupota, a pies to najlepszy przyjaciel człowieka. W Sferzezabawek, jako zadeklarowani miłośnicy zwierząt, potwierdzamy to. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie każdy może posiadać sympatycznego czworonoga w domu. Zwierzę to przecież nie tylko przyjemność i zabawa, to przede wszystkim obowiązek. Zwierzaki potrzebują odpowiedniego miejsca, pokarmu, opieki weterynarza, a co najistotniejsze czasu domowników. Gdy już jednak uda się to wszystko pogodzić od razu zauważymy zalety. W tym wpisie chcemy się skupić głównie na korzyściach jakie płyną z relacji dziecko - pies/kot. O czym zatem warto wspomnieć? 

  • Po pierwsze dziecko rozwija w sobie empatię, wrażliwość, a także tolerancję. 

  • Po drugie uczy się odpowiedzialności i cierpliwości.

  • Po trzecie ma dużo radości, ruchu i zabawy, które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi ruchowemu i emocjonalnemu. 

  • Po czwarte wzmacnia się jego poczucie bezpieczeństwa i samoakceptacji. 

  • Po piąte przełamuje obawy, lęki, nabiera odwagi, a to sprzyja budowaniu lepszych kontaktów z rówieśnikami.  

  • Po szóste zwierzę pomaga rozładowywać stres i napięcie. 

  • Po siódme zwierzaki rozbudzają w dzieciach ciekawość i chęć do poznawania świat. 

Szczególnie należy wspomnieć o zooterapii, która odgrywa ogromną rolę w terapii dzieci niepełnosprawnych. Przebywanie ze zwierzętami wpływa korzystanie na ich rozwój emocjonalny, a także ruchowy. Głaskanie psów, kotów, czy też jazda konna pomaga się zrelaksować i skoncentrować. Badania wykazały, że u dzieci, które głaszczą psy, spada ciśnienie krwi i wyrównuje się tętno. Obcowanie ze zwierzętami może zmniejszyć poziom bólu fizycznego np.: głowy i mięśni. Wiele badań wskazuje na to, że sekret tej relacji tkwi w chemii, a dokładniej w oksytocynie - zwaną hormonem szczęścia, która jest odpowiedzialna za wyrównywanie poziomu stresu. Dzięki temu człowiek jest szczęśliwszy i spokojniejszy. Można to zaobserwować u dzieci ale i dorosłych. 

Jak wyperswadować dziecku psa/kota? 

Jak widać korzyści jest wiele. Co jednak, gdy nie możecie mieć w domu zwierzaka? Zacznijmy na początek od określenia powodów. I tak, jeżeli są to przeciwwskazania zdrowotne należy uczciwie porozmawiać z dzieckiem. Potraktować je jak partnera, który po przedstawieniu odpowiednich argumentów zrozumie dlaczego nie może mieć ukochanego futrzaka. Ponadto możecie zaproponować mu alternatywne rozwiązanie. Jako specjaliści od zabawek dla dzieci w naszym sklepie mamy m.in. interaktywne pieski, kotki, a nawet jednorożce. 

Są to zabawki, które wymagają zainteresowania dziecka niemal tak samo jak prawdziwe zwierzaki. Wiele z nich chodzi, szczeka, podaje łapę, śpi. Znajdziesz również takie modele, które wymagają prawdziwej opieki np.: póki go nie pogłaszczesz będzie skomlał. Zwierzaki są wykonane z bezpiecznych dla zdrowi dziecka materiałów. Działają na baterie, które łatwo nabyć nawet w markecie. Takie zwierzaki zapewnią Twojemu dziecku frajdę, a także wpłyną na rozwój odpowiedzialności i empatii. Co istotne nie trzeba ich karmić i sprzątać po nich. 

Interaktywne zwierzaki to również pewna forma testu przed pojawieniem się prawdziwego czworonoga. Te zabawki możesz wykorzystać do sprawdzenia czy Twoje dziecko jest już gotowe na prawdziwą odpowiedzialność. Obserwuj jak sobie radzi z pupilem, baw się z nim i symuluj różne sytuacje, które mogłyby się wydarzyć, gdyby to był rzeczywisty szczeniak.

Jeśli problemem jest natomiast Twoja obawa, że mimo wszystko ten obowiązek spadnie na Ciebie, wykorzystaj możliwości jakie daje technologia. Pamiętaj, że zalet z posiadania zwierzaka jest naprawdę wiele. Może wystarczy tylko nauczyć dziecko kilku zasad, abyście wszyscy mogli cieszyć się futrzastym domownikiem. Jednym ze skutecznych sposobów jest także wypożyczenie psiaka od znajomych i danie go pod opiekę dziecku na kilka dni. Dzięki takiemu eksperymentowi wszyscy w domu będą mogli się przekonać jak to jest naprawdę. 

Podsumowując: jedynym skutecznym sposobem na to jak wyperswadować dziecku zwierzątko jest przede wszystkim określenie powodów, dla których nie możecie mieć psa lub kota. Kolejno szczera rozmowa i wspólne poszukiwanie alternatywy. Być może interaktywna zabawka będzie dobrym rozwiązaniem, a może częstsze wizyty w ogrodzie zoologicznym. Rozmawiajcie i podejmujcie wspólne decyzje. Dobra komunikacja zawsze jest skuteczna.