Zabawki dla dzieci 4 lata 

Zabawki dla dzieci 4 lata 

Zabawki dla dzieci 4 lata 

Czterolatki to już nie maluchy, a dorastające przedszkolaki:) Niejeden z nich zresztą, i to pewnie nie raz, obrazi się na porównanie do maluszka, dzidziusia itp.. 4-latki są swoistym  wyzwaniem dla każdego opiekuna, bo w tym okresie miesza się w nich wzmożona ruchliwość, buzujące emocje, a do tego coraz większa sprawność językowa i bogata wyobraźnia. Jak zatem poskromić takiego “dorosłego” i jakie zabawki przypadną mu do gustu? 

Jakie zabawki dla 4-latka? 

Sporym ułatwieniem z pewnością jest to, że 4-letni smyk nie ma już w zwyczaju smakować świata, czyli wkładać drobnych elementów do buzi. Asortyment, najogólniej mówiąc, w tym okresie bardzo się poszerza. 

Najważniejszą zasadą, o której warto pamiętać, jest to, że zabawki dla dzieci od 4 roku życia powinny pozwolić im na tzw. wyżycie się  i rozładowanie emocji. Na pewno przydadzą się zatem wszystkie te, które zachęcają do aktywności ruchowej.  Można postawić m.in. na piłeczki, skakanki, rowerki, jeździki i różne gry, w tym takie, które angażują całą rodzinę. 

Przydadzą się też przytulanki i lalki, do których można się wtulić. 4 rok życia to okres, w którym radość, złość i smutek mieszają się ze sobą w ciągu kilku sekund. Nastrój smyka może zmienić się w ułamku sekundy. Dziecko oczywiście powoli uczy się oswajać swoje emocje. Oprócz troskliwego opiekuna, przydadzą się jednak przyjemne w dotyku, przytulaśne maskotki, z którymi można otrzeć łzy, a nawet powierzyć im dziecięce sekrety. 

Zabawki kreatywne dla 4-latka z bogatą wyobraźnią 

Dzieci w tym wieku charakteryzuje także ogromna kreatywność. Czasami trudno określić kiedy mówią prawdę, a kiedy zmyślają. Ta twórczość to cecha, którą warto pielęgnować, a jednocześnie ukierunkować tak, aby dziecko mogło jeszcze lepiej wspomóc swój prawidłowy rozwój

Szukając pomysłów na prezent dla 4-latka, warto rozważyć zabawki kreatywne. Sprawdzą się zatem zestawy kolorowych, pachnących długopisów lub mazaków do tkanin, dzięki którym maluch stworzy własną torebkę lub portfelik. Różnego rodzaju masy plastyczne, jak np. ciastolina, z której można wyczarować nieziemskie postaci, a przy tym wspomóc zdolności motoryczne. Niezastąpione będą także puzzle, klocki i zestawy konstrukcyjne dla 4-latków do zabawy i nauki przy okazji.  

Tego typu akcesoria pomogą rozwijać wyobraźnię, ale co ważne skupić się kilkulatkowi, wyciszyć i zmniejszyć napięcie wywołane “koktajlem emocji”. Ponadto, jako początkujący przedszkolak, za pomocą zabawek może rozwijać zdolność pisania, czytania i liczenia. 

Zabawki językowe dla dzieci 

4-latki doskonale władają już językiem. To także okres fascynacji wulgaryzmami, którymi mogą zdenerwować dorosłych. Wielu z nich robi to zresztą specjalnie, aby sprawdzić emocje opiekunów i to na ile mogą sobie przy nich pozwolić. 

Dzieci w tym wieku są też bardzo ciekawskie. Pytanie: “Dlaczego?”, w ciągu dnia, pojawia się dziesiątki razy, jak i nie setki. 

Aby wykorzystać pozytywnie coraz większe zdolności językowe, a przy tym zaspokoić ciekawość 4-latków, wybierzcie gry logopedyczne, planszowe lub karciane. Dzięki nim możecie bawić się wspólnie, a przy okazji rozwijać umiejętność mówienia i poznawać różne dziedziny życia w łatwy i przyjemny sposób.