Jak wspierać rozwój 12 miesięcznego dziecka?

Jak wspierać rozwój 12 miesięcznego dziecka?

Jak wspierać rozwój 12 miesięcznego dziecka? 

Już powoli staje na nogi i co najważniejsze, zaczyna mówić, w tym upragnione przez rodziców słowa: “mama”, “tata”. Roczne dziecko to wszędobylski smyk, nad którym coraz trudniej nadążyć. Wraz z wiekiem potrzebuje także coraz więcej zabawy, a w tym ciekawych zabawek, które zapewnią mu frajdę, a przy okazji pomogą w prawidłowym rozwoju. 

Jak wspierać rozwój rocznego dziecka?

Najważniejsze to być przy nim i okazywać wsparcie. Wsparcia emocjonalnego rodziców i opiekunów nic nie zastąpi, nawet najdroższe i najlepsze zabawki

Poza tym, w dalszej kolejności, warto określić, które obszary mogą potrzebować większego zainteresowania. W przypadku rocznych smyków, będą to przede wszystkim umiejętności związane z aktywnością ruchową oraz mową. 

Wspólne turlanie się, podskakiwanie, tańce w takt ulubionej muzyki to sposób na to, aby maluch był cały czas w ruchu i tym samym wzmacniał swoje mięśnie. Przydadzą się także miękkie piłeczki, które będziecie mogli do siebie rzucać. Wszystko po to, aby dziecko wyrobiło w sobie umiejętność chwytania oraz koncentracji. 

Ponadto, mówcie przy nim, opowiadajcie i czytajcie bajki, śpiewajcie. Zachęcajcie do powtarzania różnych, śmiesznych dźwięków. Dajcie łyżkę z czymś pysznym do lizania. Niech maluch ćwiczy swoje mięśnie twarzy, niech chłonie słowa. To wszystko sprawi, że płynniej,  i być może szybciej, zacznie raczyć Was pełnymi zdaniami. 

Najlepsze zabawki dla rocznego dziecka? 

Jeśli chodzi o zabawki dla dzieci, które mają już za sobą rok życia, to warto wybierać te, które będą wspomagać w/w umiejętności. Wybór w tym asortymencie jest ogromny. Począwszy od analogowych kostek sensorycznych, poprzez tablety edukacyjne działające na baterie, a na wypasionych stolikach interaktywnych kończąc. 

Wybierając zabawkę dla rocznego dziecka zwróćcie uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, czy posiada atesty i certyfikaty, a także czy jest złożony z wielu drobnych elementów. Jak wiadomo, po ukończeniu 12 miesiąca życia, dziecko chętnie bierze wszystko do buzi i w ten sposób poznaje świat. 

Najlepsze zabawki to takie, które nie mają ostrych kątów, są lekkie, składają się raczej z niewielkiej ilości elementów, posiadają zróżnicowane struktury, które pobudzają wszystkie zmysły, a także stonowane dźwięki i światła, odpowiednie dla wzroku oraz słuchu maluszka. Ważne aby zabawki były opatrzone znakiem jakości CE, a do ich użycia wykorzystano materiały i farby wolne od toksyn. 

Mięciutki, sympatyczny smok, który uczy m.in. liczenia i mówienia. 

10 pomysłów zabawek dla rocznego dziecka 

Sklepy z zabawkami są pełne różnych propozycji. Poniżej przygotowaliśmy listę, która nieco może ułatwić podjęcie decyzji lub stać się inspiracją do przygotowania trafionych prezentów.