Jak zrobić lalkę szmacianą krok po kroku? 

Jak zrobić lalkę szmacianą krok po kroku? 

Zuzia, lalka nieduża, wykonana cała ze szmatek to zabawka przytulaśna, ekologiczna i zrobiona w duchy zero waste. Młodsi czytelnicy mogą tego nie wiedzieć, ale kiedyś sklepowe półki nie uginały się pod ciężarem towarów, a sklepy z zabawkami online nie istniały. 

Zdobycie upragnionego pluszaka czy klocków graniczyło z cudem. Na szczęście mamom, babciom, tatusiom i dziadkom nie brakowało pomysłów, a przede wszystkim chęci, żeby wyczarować dla maluchów coś z niczego.  

Jedną z takich kreatywnych rzeczy dla dzieci były lalki szmacianki. Wykonane z tego co akurat można było znaleźć w domu. Do tego, aby na dziecięcych buziach zagościły uśmiechy, wystarczyło kilka metrów włóczki, stare szmatki i igła z nitką. 

Współcześnie szmaciane laleczki nadal są popularne i co z pewnością cieszy, łatwo dostępne. Można wybierać spośród różnych wzorów, kolorów, materiałów, w tym nawet takich, które są hipoalergiczne. W związku z tym już mało kto szyje laleczki samodzielnie.  

A szkoda, bo to frajda dla całej rodziny. Robienie “Zuzi” ze szmatek to praktyczna lekcja posługiwania się igłą i nitką, rozwój kreatywności, wyobraźni, precyzji i zdolności motorycznych. 

Ponadto, to nauka o niemarnowaniu, bo robienie zabawek z niepotrzebnych materiałów zalegający gdzieś w szafach to nic innego jak dbanie o środowisko i szerzenie idei zero waste, a nawet więcej. Nadawanie życia starym rzeczom, które były przeznaczone na śmietnisko to tzw. upcycling. 

Jeśli uwielbiacie kreatywne zabawy, a do tego troszczycie się o naturę i własne portfele, zapraszamy do zapoznania się z instrukcją o tym, jak zrobić przytulaśną zabawkę. 

Jak uszyć laleczkę? 

Proponujemy zacząć od przejrzenia starych ciuchów, poduszek i innych materiałów, które mogłyby stać się szmacianką. 

Zasada jest jedna: szukajcie tego co mięciutkie, puszyste i delikatne w dotyku. W końcu szmaciana Zuzia lubi spać w łóżku, więc dobrze przytulać się do czegoś milusiego. 

Jeśli przygotowujecie zabawkę dla malucha, zadbajcie o to, aby były to naturalne materiały np. bawełna, len, a nawet hipoalergiczne np. stara bambusowa pieluszka, która może stać się wypełnieniem lalki szmacianki albo jej zwiewną sukienką. 

Poniżej przygotowaliśmy dla was instrukcję jak krok po kroku zrobić lalkę szmacianą dla dziewczynek, ale i dla chłopców. W końcu szmacianka nie musi być Zuzią, równie dobrze może przypominać pieska, misia lub chłopczyka. 

  • Krok 1 

To już mamy zrobione, czyli przejrzenie szaf i poszukiwanie materiałów. 

  • Krok 2 

Przygotujcie nożyczki, ołówek oraz igły i nitki. Te ostatnie najlepiej w kolorach dopasowanych do materiałów, tak aby miejsca przeszycia były niewidoczne. 

  • Krok 3 

Spośród wyselekcjonowanych materiałów wybierzecie jeden większy. Taki, który posłuży na zrobienie “ciała” lalce. Dobrze, aby przypominał kolor skóry człowieka, ale nie musi. To przecież Wasza zabawka i Wasza twórcza zabawa. 

  • Krok 4 

Materiał na “ciało” złóżcie na pół. Jeśli chcecie uzyskać lalkę o wysokości około 30 cm przyda się tkanina o wymiarach około 80x80 cm, bo musimy doliczyć ewentualne odpady. Zresztą to co zostanie najlepiej włożyć do środka, tak żeby nic się nie zmarnowało - pamiętacie o zero waste? :)

Kolejno na złożonym na pół materiale rysujecie kontury laleczki. To najlepszy moment zabawy, bo tutaj możecie stworzyć taką lalkę szmaciankę jaką tylko chcecie. Czy będzie miała długie nogi i ręce, czy też krótkie - to Wasza decyzja. 

  • Krok 5 

Przygotowany wykrój należy zszyć przy krawędziach, Nie zaszywajcie jednak wszystkiego do końca, zostawcie kilka centymetrów. To pozwala na przełożenie "szkieletu ciałka" na drugą stronę. Dzięki temu nie będzie widać szwów. 

  • Krok 6 

Do tak przygotowanego “ciałka”  włóżcie miękkie skrawki materiałów, które znaleźliście wcześniej. To właśnie one będą podstawą przytulności Waszej “Zuzi”. Gdy już ją wypełnicie i uzyskacie pożądaną miękkość, zszyjcie lalkę do końca. 

  • Krok 7 

W dalszej kolejności dobrze by było ubrać Waszą szmacianą lalkę. Ze skrawka materiału możecie np. uszyć sukienkę. Można to zrobić tak samo jak zrobiliście w przypadku lalki, ale tutaj musicie pamiętać o wzięciu miary z lalki po to, aby strój na nią pasował. 

Tadam! Lalka szmacianka gotowa.  

Hmm, ale coś tu jeszcze nie gra… 

Zuzia jest jakaś taka bez wyrazu, prawda? 

Jak zrobić oczy lalce szmacianej?

Emocje kryją się w buzi, a przede wszystkim w spojrzeniu. 

Nasze propozycje na oczy dla lalki to np.: skrawki materiału wycięte i przyszyte w miejscu twarzy lub wyszycie nitką zarówno oczu, jak ust i noska. 

Można także użyć guzików, ale jeśli ma być to lalka dla niemowlaka, lepszym rozwiązaniem będzie po prostu namalowanie buzi flamastrem. 

Jeśli macie inne pomysły, próbujcie. To jest Wasza szmacianka, więc twórzcie arcydzieło zgodne z Waszymi upodobaniami. Na tym właśnie polega cała zabawa. 

Przy tym wszystkim miejcie również zasadę zero waste. Wykorzystajcie to co już niepotrzebne. Nie kupujcie niczego nowego, oprócz igieł i nitek, bo to akurat się zużywa, ale za to służy przez długi czas. 

Jak zrobić włosy lalce szmacianej? 

Włosy lalki szmacianki, to już wyższa szkoła jazdy. 

Jednym z materiałów, który zdaje egzamin najskuteczniej,  jest wełniana włóczka. Jeśli jednak z lalki ma korzystać maluszek, musicie upewnić się, że będą mocno przyszyte, a dzidziuś się nimi nie zadławi. 

Włóczka jest idealna, bo dzięki niej można wyczarować włosy o różnej długości, a nawet kolorze, aby ją pozyskać możecie np. spruć stary wełniany sweter. 

Lalkowe włosy najwygodniej przyszyć do głowy lalki igłą o dużym oczku, czyli takim przez, które da się przełożyć włóczkę. 

Można również przygotować coś w rodzaju czepka, w którym zrobicie dziurki i przełożyć przez nie kosmyki z wełny. Następnie czepek należy przyszyć do główki lalki, najlepiej gdyby był w tym samym kolorze co “ciało” szmacianki. 

Do włosów dla szmacianej lalki nadają się także skrawki materiałów. 

Podsumowując:

Szycie szmacianych lalek jest proste, ale na pewno czasochłonne. Ta zabawa, a właściwe praca, daje jednak mnóstwo satysfakcji i radości. Poza tym to kreatywne, twórcze zajęcie, które rewelacyjne wpływa na rozwój dziecka. Wspólne tworzenie szmacianek to także sposób na zacieśnianie relacji z pociechą. 

Jak widać zabawa w projektowanie i szycie pociąga za sobą wiele sznurków :). 

Poza tym, nic tak dobrze nie utuli do snu jak lalki szmaciane. Sklep to ostateczność pamiętajcie o tym, zamiast zakupów zajrzyjcie do szafy i sami, a najlepiej wspólnie z dzieckiem, stwórzcie oryginalną zabawkę.