Pamiętnik na prezent. Dla kogo i po co?

Pamiętnik na prezent. Dla kogo i po co?

Pamiętnik na prezent. Dla kogo i po co? 

Każdy z nas ma myśli, które woli ukryć przed światem, ale czasami potrzebujemy się z nimi skonfrontować. To naturalny proces poznawania siebie, rozwiązywania problemów, a także twórcza ekspresja. 

Przelewanie myśli na papier to m.in. domena nastolatków, a głównie nastolatek, które nie mają ochoty dzielić się swoimi przemyśleniami z dorosłymi i wstydzą się o nich powiedzieć rówieśnikom. 

Być może i wy, mając naście lat, prowadziliście pamiętnik ukrywając skutecznie jego treść przed wścibskimi opiekunami, a już na pewno rodzeństwem. To było irytujące, gdy ktoś tam zajrzał wbrew waszej woli. Przecież tam był wasz cały świat! Tam była część was zarezerwowana tylko dla was.

Dziś jesteście dorośli, ale dzieci nadal dojrzewają i ciągle zderzają się z różnymi uczuciami, które mają ochotę zapisywać. Oczywiście, zwykły zeszyt w zupełności się do tego nadaje. Jeśli jednak chcecie dać młodzieży coś wyjątkowego, to warto zaopatrzyć ją w wypasiony pamiętnik z kluczykiem na hasło. Po to, żeby nie wpadł w niepowołane ręce, w tym również wasze, drodzy dorośli. 

Po co pisać pamiętniki? 

Odwracając to: a czemu nie pisać? 

Przecież to nikomu nie szkodzi. Jest cichym zajęciem, do tego twórczym i rozwijającym zdolności motoryczne, a nawet pomagającym w nauce ortografii. Poniżej znajdziecie jeszcze, 

5 powodów na to, aby zapisywać myśli: 

  1. 1. Pisząc pamiętnik, przelewając uczucia na kartki, w pewien sposób porządkujemy to co mamy w głowach, a często jest tam bałagan. Nazywając emocje, opisując je w kilku zdaniach, mamy możliwość przyjrzeć się sobie z innej perspektyw. Jest to w pewnym stopniu oczyszczenie i odpuszczenie pewnych problemów, bo po obejrzeniu ich na kartkach mogą okazać się niewarte uwagi. 

  2. 2. O dziwo, prowadząc sekretne zapiski w samotności, uczymy się komunikacji. Mimo, że używamy długopisu, rozmawiamy. Wbrew pozorom pomaga to w formułowaniu wypowiedzi w kontaktach z innymi ludźmi. 

  3. 3. Pamiętnik to zbiór wiedzy o nas samych i pomysłów. To skarbnica, do której można sięgać w dowolnym momencie. To co zapisane jest trwalsze, bo myśl może nam uciec z głowy. Co jeśli wpadliśmy na coś odkrywczego? Warto zatem to zapisać i mieć pewność, że to zapamiętamy. 

  4. 4. Praktykowanie wdzięczności. W zapiskach, obok tych trudnych spraw, pojawiają się te dobre. Warto mieć je zanotowane, bo w ten sposób czarno na białym mamy dowody, że nasze życie bywa też szczęśliwie, a to przekłada się po prostu na dobre samopoczucie i lepsze zrozumienie siebie oraz innych. 

  5. 5. Pisanie pamiętnika to także zastrzyk energii, która pobudza kreatywność i wpływa na lepszą pracę mózgu. Niejeden znany pisarz zaczynał właśnie od tego. 

Z pisania pamiętników, a przede wszystkim dzienników, korzysta się także w terapii, w tym arteterapii. Zapisywanie myśli, a następnie ich analiza ze specjalistą pomaga przepracować nawet traumy. 

Różnica między dziennikiem a pamiętnikiem 

Skoro już jesteśmy przy prowadzeniu dziennika, warto ustalić czym różni się od pamiętnika.
Otóż w pamiętniku panuje pewien chaos, luźna forma, dużo uczuć i emocji. 

Dziennik natomiast jest bardziej uporządkowany. Tutaj zapisujemy wszystko zgodnie z chronologią i trzymamy się faktów. Pomaga to np. w prowadzeniu obserwacji, które mają pomóc w znalezieniu rozwiązań. 

Jednym z przykładów może być dziennik dietetyczny. Przed ułożeniem jadłospisu odchudzającego, dietetyk często prosi pacjenta, aby każdego dnia zapisywał to co jadł o konkretnej godzinie. 

Dziennik to same fakty w określonym układzie. 

A co z notatnikiem? 

Notatnik natomiast pomaga w zapamiętywaniu. Współcześnie wypierają go smartfony i aplikacje do tworzenia notatek, zapisywania pomysłów, haseł i czego tylko potrzebujecie, a macie przeczucie, że może się przydać. 

W notatnikach są zazwyczaj pojedyncze zdania, a nawet słowo sygnalizujące jakąś kwestię. Dzięki nim w łatwy sposób możecie zbierać i przechowywać informacje. 

Nadal zdarza się, że z tego typu narzędzia korzystają osoby na wysokich stanowiskach, więc w notatniku mogą znajdować się cenne dla konkurencji informacje. Notatnik z kłódką i hasłem jest w tym przypadku całkiem dobrym rozwiązaniem. 

5 propozycji pamiętników na prezent 

Jeśli czujecie, że pamiętnik to dobry pomysł na prezent, poniżej przygotowaliśmy dla was kilka propozycji. Pamiętajcie jednak, aby w miarę możliwości określić upodobania osoby obdarowywanej. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na płeć, bo mali panowie mogą nie być zachwyceni z pamiętnika z różowym flamingiem

  1. 1. Eko pamiętniki wykonane z szarego papieru. Eleganckie, a zarazem przyjazne środowisku. Bez zbędnych barwników, z papieru poddanego recyklingowi. To pomysł dla nastolatków mających na uwadze ekologię i życie w duchu zero-waste. 

  2. 2. Futrzane pamiętniki na gumkę. Ta propozycja co prawda nie chroni skutecznie przed wścibskimi, ale jest miła w dotyku. Jest to zasługa okładek, ozdobionych puszystą tkaniną. 

  3. 3. Pamiętniki na hasło z kluczykiem. To wersja dla tych, którzy cenią sobie prywatność i wolą zabezpieczyć się na wszystkie sposoby. 

  4. 4. Pamiętniki na kluczyk. Jest to równie skuteczna metoda, ale nieco tańsza od tej powyższej. 

  5. 5. Pamiętnik ekskluzywny, czyli oprawiony w elegancką skórę z miejscem na długopis lub pióro. To propozycja dla nieco starszych lub tej młodzieży, która chce, aby zaczęto ją wreszcie tak postrzegać. To całkiem spoko propozycja upominku na 18-ste urodziny. 

Piszcie na zdrowie i zachęcajcie do tego najmłodszych. Jeśli jeszcze tego nie robią, być może fajny pamiętnik w prezencie stanie się do tego pretekstem.