Jakie zabawki dla niemowlaka?

Jakie zabawki dla niemowlaka?

Mogłoby się wydawać, że niemowlaki potrzebują tylko snu, jedzenia oraz kogoś odważnego i dyspozycyjnego do przebrania pieluszki. Tylko tyle, a może aż tyle? Mało kto w tym czasie, a przynajmniej przez pierwszych kilka miesięcy, myśli o jakichkolwiek zabawkach dla dzieci. Liczą się co najwyżej: ubranka, zasypki i pieluszki – najlepiej w hurtowej ilości.

Mimo wszystko zdarza się, że ciocie, babcie, wujkowie, czy dziadkowie przynoszą grzechotki i zawieszki na wózki oraz łóżeczka. I bardzo dobrze! Bo człowiek rozwija się już od pierwszych sekund po pojawieniu się na świecie ( oczywiście nie licząc czasu spędzonego w brzuchu mamy).

Jeśli chcesz wiedzieć jakie zabawki dla niemowląt, ale również noworodków będą najlepsze, czytaj dalej. Poniżej zebraliśmy informacje o „mądrych” zabawkach dla dziewczynek i chłopców.

Jakie zabawki dla miesięcznego dziecka?

Do ukończenia 28 dnia życia dzieci nazywamy noworodkami. W tym czasie maluch przede wszystkim potrzebuje dużo snu i troskliwości. Noworodki większość doby przesypiają. Choć jak wiadomo nie wszyscy rodzice mają aż takie szczęście :) Czy w pierwszym miesiącu życia dzieciom są potrzebne zabawki?

Tak, ale powinny to być głównie delikatne i ciche przedmioty. Najlepsze są zawieszki nad łóżeczko i do wózka w stonowanych barwach. Warto wybierać modele, które składają się z dwóch, najwyżej trzech kolorów. Tego typu zabawki nie powinny zawierać wielu elementów, które w przypadku odpadnięcia mogłyby trafić do buzi noworodka. Dziecko w pierwszym miesiącu życia rozwija słuch i wzrok. Zaczyna doskonale rozpoznawać głos mamy, a także twarz.

Pod koniec 28 dnia życia podnosi już lekko główką i gaworzy. Warto zatem zaopatrzyć się także w zabawki dla noworodków, które zawierają delikatne, ciche dźwięki. To wszystko pomoże dziecku w jeszcze szybszym przyswojeniu mowy. Ponadto dzięki temu w bezpieczny i nieinwazyjny sposób będzie miało szansę oswoić się z bodźcami, które docierają do niego każdego dnia.

Jakie zabawki dla ponad miesięcznego dziecka?

To co najważniejsze w tym czasie to to, że dziecko zaczyna chwytać rączkami. Wybierając zatem zabawki dla niemowlaka dobrze zwrócić uwagę na to, aby pomóc mu w rozwoju motoryki oraz mowy. Na tym etapie zaczyna się szał na grzechotki, a nawet przytulanki, w tym te, które wydają dźwięki. Uwaga ponad miesięczne dziecko preferuje poznawanie świata za pomocą zmysłu smaku! Zbyt dużo małych elementów w zbawce dla dziecka, a także wątpliwy rodzaj materiału mogą stanowić dla niego niebezpieczeństwo.

Wraz z kolejnymi miesiącami niemowlak staje się coraz bardziej sprawny i ciekawski. Jak już wiadomo „smakuje świat”, ale i bacznie się jemu przygląda. Jeśli chcesz mu pomóc jeszcze lepiej rozwijać zmysł wzroku, postaw na ruchome zabawki, które mogą też wydawać dźwięki. Odgłosy powinny być jednak stonowane i delikatne ze względu na wrażliwe bębenki w uszach malucha. Sprawdzą się np.: miękkie piłki z dzwoneczkami w środku.

Około 3 miesiąca zaczyna się również jeden z boleśniejszych etapów w życiu dziecka: ząbkowanie. Koniecznie trzeba się zaopatrzyć w gryzaki, które dzięki specjalnej zawartości i materiałowi ulżą maluchowi w bólu. W SferzeZabawek mamy gryzaki w różnych, kolorowych kształtach. Wszystkie są wykonane z materiału obojętnego dla zdrowia dziecka. Niektóre z modeli zawierają także wodę, dzięki temu po schłodzeniu w lodówce, przynoszą niemowlęciu jeszcze większe ukojenie.

Jakie zabawki dla 6 miesięcznego dziecka?

Po sześciu miesiącach mimo, że dziecko jeszcze nie chodzi, jest bardzo aktywne. W tym czasie, aby dostać się z punktu A do punktu B wykorzystuje pełzanie. Zabawki dla 6 miesięcznego dziecka z pewnością powinny:

  • zawierać jak najmniej elementów;

  • być wykonane z bezpiecznych materiałów;

  • posiadać opływowe kształty (bez kantów);

  • wzbudzać zainteresowanie i ciekawość.

Półroczne dzieci siedząc wykonują coraz więcej sprawnych ruchów. Na tym etapie dobrze wspomóc jego rozwój motoryczny. Najlepsze do tego celu będą zabawki sensoryczne. Są to najczęściej zabawki wykonane z materiału o różnej teksturze, z wypustkami lub bezpiecznymi kolcami. Świetnie sprawdza się także proste klocki, w tym sortery inspirowane szkołą Marii Montessorii.

Jakie zabawki dla 7 miesięcznego dziecka i starszych?

Po 7 miesiącu życie niemowlę zaczyna się zmieniać jeszcze bardziej. Powoli przechodzi na stały pokarm, stabilnie siedzi, a także coraz więcej gaworzy. Dziecko w tym czasie potrzebuje odpowiedniej stymulacji, a przede wszystkim kreatywnego zajęcia czasu. Zabawki z poprzednich miesięcy oczywiście nadal się przydadzą.

To dobry moment na kolorowe klocki, układanki, sortery, a także gadające zabawki, które jeszcze lepiej przygotują niemowlaka do mówienia. W tym czasie dziecko często oddaje się przyjemności rzucania przedmiotami, bez piłek zatem się nie obejdzie.

Między 9 a 10 miesiącem życia powoli zaczyna stawać na nogi. Rodzice i opiekunowie mogą się zapatrzyć w specjalne miękkie maty, które zamortyzują upadek, a dodatkowo zapewnią atrakcje edukacyjne. Co więcej to czas na coraz większe samochodziki i jeździki, które w kolejnych tygodniach pomogą dziecku w koordynacji ruchowej podczas chodzenia.

Jakie zabawki dla 10, 11 i 12 miesięcznego dziecka?

Po 10 miesiącu życia, a szczególnie gdy zaczynają już chodzić, oczy z tyłu głowy przydają się każdemu opiekunowi. Zabawki dla dzieci stają się w domu przedmiotami niezbędnymi. W SferzeZabawek staramy się o to, aby zabawki dla dzieci powyżej 10 miesiąca życia były nie tylko bezpieczne, ale i angażujące. Nauka przez zabawę w tym czasie nabiera jeszcze większego znaczenia.

Świetnie sprawdzają się zabawki interaktywne, które angażują wszystkie zmysły niemowlaka. Jedną z nich jest m.in. dźwiękopis. Idealny dla 12 miesięcznych maluchów. Jest to edukacyjna tablica z niezwykłymi, kolorowymi długopisami. Dziecko rysując po niej słucha lektora, który zachowuje się niczym nauczyciel. Dźwiękopisowi głosu użyczyła Katarzyna Cichopek. Dzięki tej zabawce dzieci uczą się kolorów, ćwiczą motorykę, poznają emocje, a także odkrywają muzykę.

Wybór zabawki już od pierwszych chwil życia ma ogromne znaczenie. Warto zainwestować w odpowiednie do wieku dziecka przedmioty, które ułatwią mu poznawanie świata. Mówiąc o tym: jaką zabawkę wybrać dla niemowlaka? Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że ten czas dzieli się na podokresy, które wymagają zupełnie innego podejścia.

fot.pixabay